Asset Publisher Asset Publisher

Informacje dla Harcerzy

Nadleśnictwo Śnieżka informuje, że zgodnie z protokołem uzgodnień w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa na obozach harcerskich pod namiotami z dnia 21 czerwca 2018 r.

pomiędzy:

  1. Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej,
  2. Komendantem Głównym Policji,
  3. Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych,

a organizacjami harcerskimi:

  1. Federacją Skautingu Europejskiego SHK "Zawisza",
  2. Niezależnym Kręgiem Instruktorów Harcerskich "Leśna Szkółka",
  3. Royal Rangers Polska,
  4. Skautami Króla,
  5. Stowarzyszeniem Harcerskim,
  6. Związkiem Harcerstwa Polskiego,
  7. Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej,

każda reprezentowana przez swoich należycie upełnomocnionych przedstawicieli.

Dla bezpieczeństwa uczestników prosimy o informowanie miejscowego leśniczego Leśnictwa Strużnica
Pana Klaudiusza Kuruca (tel.: 510 052 167, e-mail: klaudiusz.kuruc.@wroclaw.lasy.gov.pl, ul. Kopernika 8a, 58-520 Janowice Wielkie) o pobycie harcerzy na terenach leśnych.

Przypominamy, że punkt 1.1.2 protokołu brzmi:

"Komenda obozu przekazuje informacje, okórych mowa w pkt. 1.1.1 lit. c i d, również do właściwego miejscowo: sołtysa oraz leśniczego, o ile obóz znajduje się na terenie bedącym w zarządzie PGL Lasy Państwowe."

Dziękujemy za współpracę.

Nadleśnictwo Śnieżka
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

Wakacje, wyjazdy, zmiany miejsca, otoczenia i ciekawostki z lasu. Koloniści z Warszawy na wypoczynku w górach pogłębiają wiedzę o przyrodzie oraz o zachowaniu człowieka w środowisku naturalnym.

2 lipca br. z kolonistami  z Warszawy – z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, spotkała się edukatorka leśna,  pani Bogumiła,  w Ośrodku „Zielone Wzgórze" w Michałowicach.
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o leśnych roślinach i zwierzętach, o zagrożeniach stwarzanych przyrodzie przez ludzi, a przede wszystkim o śmieciach i odpadach oraz o możliwości sortowania i recyklingu, o tegorocznym jubileuszu Lasów Państwowych i strukturach Lasów. Pogadanka przerodziła się w rozmowę – koloniści zdawali pytania, na które Pani Bogumiła udzielała odpowiedzi. Uczestnicy spotkania pytali o:

  • kleszcze - w jaki,  sposób przenoszą choroby i dla czego nie żerują na płazach i gadach,
  • komary – w jaki,  sposób rozmnażają się i dlaczego jest ich tak dużo,
  • barszczu Sosnowskiego, którego duże kwiatostany na wysokich łodygach wyglądają pięknie, lecz są bardzo niebezpieczne i to nie tylko kwiaty, ale również całe rośliny.

Była również mowa o pochodzeniu tej rośliny i o innych roślinach z rodziny baldaszkowatych, do której należą między innymi: koper, marchew, lubczyk, podagrycznik. Nie zabrakło tematów o leśnych roślinach, które są trujące – najbardziej widoczna w okresie letnim, to naparstnica purpurowa – roślina chroniona i lecznicza oraz o tym, że na oparzenie pokrzywą pomaga posmarowanie miejsca liściem szczawiu kobylaka, zwanego końskim, a na ogryzienia owadów lub drobne otarcia skóry pomaga przyłożenie liści babki zwyczajnej lub lancetowatej. Dla rozluźnienia umysłów po dużej dawce wiedzy koloniści  układali puzzle przedstawiające wizerunki różnych zwierząt leśnych i ptaków. 

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek