Asset Publisher Asset Publisher

Back

INTEGRACJA ORAZ AKTYWIZACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ŚROWISKU LEŚNIKÓW

INTEGRACJA ORAZ AKTYWIZACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ŚROWISKU LEŚNIKÓW

OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE Z POWIATOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W KŁODZKU INTEGROWAŁY SIĘ Z LEŚNIKAMI ZE ŚNIEŻKI. JAK LEŚNICY ZORGANIZOWALI POBYT WYJĄTKOWYM GOŚCIOM Z OPIEKUNAMI?

Podopieczni wraz z rodzicami, opiekunami oraz z panią kierownik z Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kłodzku, zawitali do Nadleśnictwa Śnieżka 20 sierpnia, w celu wspólnej integracji oraz aktywizacji w środowisku leśników. Na uczestników autokarowej wyprawy czekały w nadleśnictwie pani Marta Jaworska i edukatorka leśna pani Bogumiła Chabowska Dąbek.
Po bardzo ciepłym i serdecznym przywitaniu,  wszyscy udali się do wiaty w kompleksie edukacyjnym przy siedzibie nadleśnictwa. Część opiekunów z troską o swych podopiecznych rozpoczęła przygotowania do wspólnego posiłku, korzystając z prowizorycznego grilla. Pozostali uczestnicy wraz z panią Bogusią skupili się na ciekawostkach leśnych,  na ścieżce edukacyjnej. Wszystkim dopisywał humor. Posiadana już wiedza i aktywny udział był dla wszystkich bardzo miłym zaskoczeniem. Warunki pogodowe pozwoliły cieszyć się urokami natury, spacerowaniem i przytulaniem się do rosnących drzew.
Po spacerze i rozmowach o przyrodzie, nadszedł czas, na pachnącą kiełbaskę z grilla. Kiedy wszyscy się posili, grupa przeszła do budynku nadleśnictwa, by zapoznać się z kompleksem edukacyjnym wewnątrz siedziby. Na początku była prezentacja samochodu straży leśnej i kilka pytań do komendanta Straży Leśnej, min., na czym polega jego praca? Następnie Pani Bogusia opowiedziała o bazie p.poż, jej wyposażeniu, o tym jak nie należy postępować oraz jak trzeba reagować podczas zauważenia pożaru. Największe jednak wrażenie na gościach wywarła sala edukacyjna. Radość i zachwyt z wizyty w sali udzielił się wszystkim. Dotykanie eksponatów, podziwianie, słuchanie odgłosów zwierząt, korzystanie z tablic edukacyjnych, rozpoznawanie rzeczy ze skrzynki pn. rozpoznaj po dotyku, koło fortuny i wiele innych ciekawostek były bardzo dużym i pozytywnym przeżyciem dla wszystkich. Po opuszczeniu sali edukacyjnej, podopieczni udali się do parku, by wspólnie posadzić sadzonkę jarzębiny, która otrzymała imię „Zuzia", na cześć najmłodszej uczestniczki naszej wspólnej integracji. Posadzona „Zuzia" została obficie podlana i okrzyknięta trzy razy hip, hip hura.
Na zakończenie spotkania  uczestnicy pojechali autokarem na leśną szkółkę kontenerową w Miłkowie - do przedszkola drzewek. Jak się okazało i szkółka wzbudziła zaciekawienie i zachwyt u naszych gości. Edukatorka pokazała jak i do czego wysiewane są nasiona drzew leśnych, jak i, gdzie rosną sadzonki i jakie urządzenia je podlewają? Poprzez dotyk i wąchanie igieł,  okazywano uznanie pięknie pachnącym jodłom. Czas w przemiłej atmosferze,  upłynął bardzo szybko.

Na zakończenie były szczere, piękne podziękowania, niezwykłe upominki dla pani Bogusi i pani Marty, wykonane na warsztatach terapii, ale najważniejsze dla nas  były zadowolone, roześmiane twarze wszystkich uczestników wraz z panem kierowcą. Były długie pożegnania i pytania czy jeszcze się spotkamy?

Pozostały już tylko w pamięci i na fotografiach miłe wspomnienia ze spotkania leśników z  osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami.
  
Spotkanie zorganizowała: Marta Jaworska
Edukację prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek