Lista aktualności
ODPOCZYNEK w LESIE
ODPOCZYNEK w LESIE
Szanowni podróżnicy. Lato skończyło się. Skończyły się wakacje. Skończył się czas letniego odpoczynku. Mimo to zapraszamy do lasu. W lesie jest pięknie w każdej porze roku i każdy, kto chce, może skorzystać z naszego zaproszenia i możliwości wypoczywania na tzw. łonie przyrody, lecz warto znać pewne zasady, aby czuć się bezpiecznie i mieć miłe wspomnienia z wycieczek. Szanowni podróżnicy, proszę, pamiętajcie o zasadach korzystania z uroków i darów lasu. Oto kilka z nich.
Na co dzień- w domu, w pracy, w szkole, wśród innych ludzi- zachowujemy się według pewnego kodeksu dobrych manier i w lesie nikt i nic nie zwalnia nas z dobrego zachowania.
Nie tylko wakacje są czasem przeznaczonym na poznawanie nowych miejsc. Przemierzając górskie szlaki z reguły znamy zasady bezpieczeństwa. Te same prawa możemy odnieść do leśnych dróg i ścieżek.
Informacja na drogowskazie z numerem 11 nie jest po to, aby wędrujących po lesie czy górach śledzić, lecz po, że gdyby coś się stało złego, to szukający nas i ratujący nie tracą cennego czasu na przeszukiwanie dużego obszaru, lecz idą jakby po naszych śladach.
Znane jest przysłowie „kto drogę skraca, ten do domu nie wraca”- to jakby inne słowa do drogowskazu 12, warto je zapamiętać wybierając się w teren.
Zawsze warto, a nawet trzeba mieć ze sobą tradycyjne, papierowe mapy. Urządzenia elektroniczne
z różnymi aplikacjami często mogą nas zawieść.
Pewne leśne oznaczenia, związane z pracami jakie wykonują leśnicy, mogą się okazać pomocne dla turystów i odwiedzających tereny leśne.
Najważniejsze z nich to:
1. Zakaz wstępu do lasu:
Żółte tablice ustawiane przez pracowników Lasów Państwowych zawierające informacje o prowadzonych pracach leśnych lub miejscach niedostępnych dla ludzi.
2. Słupek oddziałowy:
Teren Lasów Państwowych, czyli blisko 30% powierzchni naszego kraju, jest podzielony na jednostki, zwane nadleśnictwami, zrzeszone w dyrekcjach regionalnych. Każde nadleśnictwo składa się z leśnictw, a ich powierzchnię tworzą oddziały. Pomiędzy oddziałami utworzone są linie oddziałowe. Każdy oddział ma swój numer, który jest zapisany na kamiennym lub betonowym słupku wkopanym w południowo-zachodnim narożniku. Numeracja na ścianach słupka zapisana jest zgodnie z ruchami wskazówek zegara, czyli „za słońcem”, a najmniejszy numer umieszczony jest od strony północno-wschodniej, czyli może być swoistym kompasem.
Kolejnym oznaczeniem, które ściśle jest związane z pracą leśników, a które może również okazać się pomocne dla ludzi odwiedzających lasy, jest tabliczka do cechowania drewna, która nabija leśniczy odbierając pozyskane drewno.
Ciekawostki:
Ściśle związana z pracą leśników jest tabliczka do znakowania drewna, która może również okazać się pomocna dla ludzi odwiedzających lasy, a którą nabija leśniczy znakując pozyskane drewno.
Tabliczka zawiera dwa rzędy cyfr.
Górny, to kolejny numer odebranego drewna- można go porównać do kodu kreskowo-liczbowego, który znajduje się na każdym sklepowym towarze. Zapisując ten numer, leśnicy wiedzą, z którego oddziału pochodzi drewno.
Odczytując dolny rząd, należy czytać po dwie cyfry: pierwsza liczba oznacza dyrekcję regionalną; kolejna to cyfrowe oznaczenie nadleśnictwa, a dwie ostatnie – leśnictwa; razem, to tzw. adres leśny.
Gdyby ktokolwiek, z odwiedzających las, potrzebował pomocy, to przekazanie informacji znajdującej się na tej tabliczce, czy to po wybraniu któregoś z numerów alarmowych, czy też do właściwego terytorialnie nadleśnictwa (warto taki numer wpisać do telefonu przed wyjściem do lasu), sprawi, że pomoc nadejdzie szybciej.
To tylko kilka rad i informacji, których znajomość pozwoli wszystkim odpoczywającym i przebywającym w lesie na spokojne i bezpieczne spędzenie wolnego czasu.
Wpatrz się głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.” – Albert Einstein.