Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

Geocaching

Marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów, niczym bohaterowie powieści Roberta L. Stevensona czy filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli dodatkowo uważacie, że poszukiwanie może być ciekawsze niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla was.

Jazda konna

Już ponad 7 tysięcy kilometrów tras konnych wyznaczyły Lasy Państwowe dla miłośników wypoczynku w siodle.

Narciarstwo biegowe

O ile skoki narciarskie to sport dla wyczynowców, to biegać na nartach może prawie każdy. A leśne ścieżki wydają się do tego wręcz stworzone.

Nordic walking

Nordic walking to prawdziwy fenomen, jeden z najpopularniejszych sportów w Polsce i Europie, młodszy niż większość osób go uprawiających.

Psie zaprzęgi

Błękitne niebo. Wzdłuż drogi stoją rzędy drzew w białych czapach. Spod płóz sanek, ciągniętych przez dwie pary puszystych psów, pryskają w górę kawałki zmrożonego śniegu. Człowiek stojący na sankach krzyczy w niezrozumiałym języku. To nie jest obrazek z dalekiej Laponii, ani ekranizacja książki Jacka Londona, ale coraz częstszy widok w naszym kraju.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

Wakacje, wyjazdy, zmiany miejsca, otoczenia i ciekawostki z lasu. Koloniści z Warszawy na wypoczynku w górach pogłębiają wiedzę o przyrodzie oraz o zachowaniu człowieka w środowisku naturalnym.

2 lipca br. z kolonistami  z Warszawy – z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, spotkała się edukatorka leśna,  pani Bogumiła,  w Ośrodku „Zielone Wzgórze" w Michałowicach.
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o leśnych roślinach i zwierzętach, o zagrożeniach stwarzanych przyrodzie przez ludzi, a przede wszystkim o śmieciach i odpadach oraz o możliwości sortowania i recyklingu, o tegorocznym jubileuszu Lasów Państwowych i strukturach Lasów. Pogadanka przerodziła się w rozmowę – koloniści zdawali pytania, na które Pani Bogumiła udzielała odpowiedzi. Uczestnicy spotkania pytali o:

  • kleszcze - w jaki,  sposób przenoszą choroby i dla czego nie żerują na płazach i gadach,
  • komary – w jaki,  sposób rozmnażają się i dlaczego jest ich tak dużo,
  • barszczu Sosnowskiego, którego duże kwiatostany na wysokich łodygach wyglądają pięknie, lecz są bardzo niebezpieczne i to nie tylko kwiaty, ale również całe rośliny.

Była również mowa o pochodzeniu tej rośliny i o innych roślinach z rodziny baldaszkowatych, do której należą między innymi: koper, marchew, lubczyk, podagrycznik. Nie zabrakło tematów o leśnych roślinach, które są trujące – najbardziej widoczna w okresie letnim, to naparstnica purpurowa – roślina chroniona i lecznicza oraz o tym, że na oparzenie pokrzywą pomaga posmarowanie miejsca liściem szczawiu kobylaka, zwanego końskim, a na ogryzienia owadów lub drobne otarcia skóry pomaga przyłożenie liści babki zwyczajnej lub lancetowatej. Dla rozluźnienia umysłów po dużej dawce wiedzy koloniści  układali puzzle przedstawiające wizerunki różnych zwierząt leśnych i ptaków. 

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek