Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Zagrożenie pożarowe w lasach

Zagrożenie pożarowe w lasach

Pomimo widocznych bardzo wyraźnych oznak suszy spowodowanej długotrwałym brakiem opadów atmosferycznych i wysokimi temperaturami powietrza w miesiącach letnich, po raz kolejny ludzie nieostrożnym swoim zachowaniem spowodowali pożar lasu.

  1. Czy Nadleśnictwo „Śnieżka” planuje wprowadzenie zakazu wstępu do lasu?

Podstawowy warunkujące wprowadzenie przez nadleśniczego zakazu wstępu do lasu, to czynniki klimatyczne i pogodowe – „stopień zagrożenia pożarowego lasów, czyli poziom prawdopodobieństwa zaistnienia pożaru w danym dniu w zależności od dynamicznych zmian pogodowych i wilgotności ściółki” oraz wilgotność ściółki poniżej 10% (mierzona przez pięć kolejnych dni o godzinie 900).Przy zaistnieniu tych czynników Nadleśniczy, przestrzegając w pełni zasad dotyczących polityki informacyjnej, czyli powołując się na artykuły Ustawy o lasach z 1991 roku oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z 2006 roku, w przypadku wystąpienia dużego zagrożenia pożarowego wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu. Nadlesnictwo podaje do wiadomości publicznej w mediach oraz zamieszczając odpowiednie tablice, informacje o czasowym zakazie wstępu do lasu. Powiadamiane są również okoliczne jednostki Państwowej Straży Pożarnej.

Penetracja ludności i turystów zdecydowanie działa na korzyść w realizacji zadań z zakresu ochrony przeciw pożarowej przez służbę leśną- odwiedzający lasy często stanowią źródło informacji o pożarze i powiadamiają administrację LP.

Obecnie na terenie Nadleśnictwa „Śnieżka” prace z zakresu gospodarki leśnej są zdecydowanie ograniczone z tytułu mniejszego pozyskania drewna oraz z powodu braku wykonawców.

  1. Czy istnieje zagrożenie pożarowe, jak jest duże?

Zagrożenie pożarowe dla lasów istnieje zawsze, przyczyn może być wiele- zamierzonych i niezamierzonych, naturalnych i z winy człowieka. Wysokie temperatury i długie okresy bezdeszczowe powodują osuszenie dna lasu a sprzyja to rozprzestrzenianiu się pożarów. W ostatnich tygodniach to przede wszystkim ludzie przyczyniają do powstawania pożarów: pomimo długotrwałych okresów bez opadów i zakazu rozpalania ognisk w lesie, rozpalają ogniska.

  1. Jakie straty są w lasach z powodu suszy (zamierania drzewostanu)?

Wyraźnie osłabione drzewostany można zaobserwować na ponad 30% powierzchni leśnej terenu Nadleśnictwa „Śnieżka”, ale zapewne wszystkie drzewostany zostały osłabione. Takiej suszy nie było od wielu lat, a proces ten gwałtownie pogłębia się od 2015 roku.

Zamieranie drzewostanów i upraw nie zawsze jest skutkiem długotrwającego okresu wysokich temperatur i braku deszczu, aczkolwiek susza może być główną przyczyną; znaczenie ma również czy zjawisko suszy jest roczne czy wieloletnie i czy następujące po sobie, co zdecydowanie rzeczywiście osłabia drzewostany. Aktualnie służby terenowe prowadzą monitoring i aktualizują informacje
o skutkach suszy.

  1. Czy w lasach są miejsca wyznaczone na ogniska, czy jest kategoryczny zakaz używania ognia?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych”. Aby znaleźć wyznaczone miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo.

W ramach leśnej edukacji społeczeństwa tematy p.poż. są jednym z głównych zagadnień, które są omawiane ze społeczeństwem. Świadomość skutków rozpalania ogniska w lesie jest ważniejsza niż wyznaczanie miejsca, ponieważ człowiek odpowiedzialny, z uwagi na panujące warunki klimatyczne i pogodowe, odstąpi od rozpalenia ogniska, nawet w przygotowanych miejscach do jego rozpalenia. Kategoryczne zakazywanie przynosi skutki odwrotne od zamierzonego celu.

Przekazywanie informacji o tym, jak należy zachować się w lesie, aby nie dopuścić do powstania pożaru lasu, który może stanowić zagrożenie nie tylko dla środowiska leśnego, ale również dla ludzi, jest ważne i można czynić to w różny sposób.

Na przykład po przez historyjki obrazkowe, czyli komiksy:

Życie pokazało nam, leśnikom z Nadleśnictwa „Śnieżka”, że słowa sobie, a ludzie sobie: w drugim wakacyjnym miesiącu, w sierpniu, tylko w okolicach Janowic Wielkich cztery razy zaprószono lub pozostawiono niedogaszone ogniska i tylko czujność odpowiedzialnych ludzi, którzy zgłosili fakt pojawienia się ognia w lesie sprawiła, że strażacy i służba leśna stłumili ogień w zarodku.

1. Do dogaszania pożarzyska używa się hydronetek.

2. Do gaszenia pożarów na terenach leśnych strażacy muszą mieć długie węże strażackie.

3. Od rozpalonego w niedozwolonym miejscu ogniska zajęło się ogniem runo leśne.

4. Dogaszanie pożarzyska przez strażaków.

5. i przez pracowników Nadleśnictwa

Autorzy zdjęć:

Marcin Szewczyk

Artur Szymański

 

Źródła:

- Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 22 marca 2006 roku;